De anställda

Präster:

Kyrkoherde
Berndt Berg
tel. 050-3640938
e-post: berndt.berg@evl.fi

 

Kaplan
Jessica BergströmJessica Bergström-Solborg
Tjänstledig

 

 

 

FörsamlingspastorRune
Rune Lindblom
tel. 044-7044356
e-post: rune.lindblom@evl.fi

 

 Göran

Tf. församlingspastor
Göran Särs
tel. 050-5317246
e-post: goran.sars@evl.fi

Kantorer:

Susanne Westerlund
tel. 044-2757475
e-post: susanne.westerlund@evl.fi
Konstnärlig ledare för Korsholms församlings musikskola
Ledig i regel måndagar och tisdagar

 

Ann-Christine Nordqvist-Källström
tel. 044-3560522
e-post: a-c.nordqvist-kallstrom@evl.fi
Ledig i regel måndagar och tisdagar

 

Ninja Jakobsson
verksamhetsledare för Korsholms församlings musikskola
på deltid fr.o.m. januari 201Ninja8
Kansli- och telefontid:
tisdagar kl. 10-12 och torsdagar kl. 10-14
tel. 040-8308339
e-post: ext-ninja.jakobsson@evl

 

Diakoniarbetare:

Hanna-Maria Hakala
tel. 044-3226707
e-post: hanna-maria.hakala@evl.fi

 

 

Jessica Emaus
Tjänstledig

 

 

LiLi Ollil-Nylund (måndag-torsdag)
tel. 044-3560530
e-post: li.ollil-nylund@evl.fi

 

 

RansuUngdomsarbetsledare:

Tommy Ransu Rannanpää
tel. 0400-706576
e-post: tommy.rannanpaa@evl.fi

 

 

Barnledare:

Henna Lundström
tel. 044-7129425
e-post: henna.lundstrom@evl.fi
Semesterledig 14.6-12.8 2018

sanna

Sanna Saarela
tel. 044-3560531
e-post: sanna.saarela@evl.fi
Semesterledig 14.6-12.8 2018

 

Husmor:

Benita Östman
tel. 044-7004474
e-post: benita.ostman@evl.fi

 

 

Byråsekreterare:

Sig-Britt Nabb
tel. 06-3560500
e-post: sig-britt.nabb@evl.fi

 

Gunilla (1)Gunilla Helenelund

e-post: gunilla.helenelund@evl.fi

 

 

Kyrkvaktmästare:

Vaktmästare i tjänst, tel: 050-5272349

Peter Norrback
tel. 050-5272349
e-post: peter.norrback@evl.fi

 

Kristofer SandinKristofer
tel. 040-5896785
e-post: kristofer.sandin@evl.fi

 

 

Församlingsmästare:

Fredrik Bengts
tel. 044-3560563
e-post: fredrik.bengts@evl.fi

 

Lokalvårdare:

Nanna Berg
tel. 040-7183859
e-post: nanna.berg@evl.fi

 

Begravningsenheten:

Ann-Katrin Svenns
tel. 040-3566398
e-post: ann-katrin.svenns@evl.fi